Digitale liv - Hva er spesielt med spill? Dataspillenes kraft

2. desember 2015

Dataspill er et variert kulturuttrykk som tematiserer alt fra politisk ideologi til meningen med livet. Men hvor er de store debattene om dataspill i den norske offentligheten? Hvordan står det til med norsk spilljournalistikk?

Onsdag 2. desember, Fritt Ord, Uranienborgveien 2. Inngang fra Parkveien

Fra kl. 16.30:
Du kan spille Among the Sleep, The Last of Us og Journey med spillutviklere og andre spillere. Det serveres mat og drikke.

Kl. 18.00:
Delta i en åpen diskusjon med

Prosjektet Digitale liv gjennomføres av Fritt Ord i samarbeid med Spillpikene og Pressfire. Du kan besøke oss på nett og delta i konkurransen på digitaleliv.no

Les mer om prosjektet her: Pressemelding om Digitale liv – nye ord om spill

Her ligger det en video

For å se innholdet må du først akseptere cookies. Du kan trekke tilbake samtykket når som helst nederst til venstre.

Her ligger det en video

For å se innholdet må du først akseptere cookies. Du kan trekke tilbake samtykket når som helst nederst til venstre.

Emneknagg for arrangementet og konkurransen er #digitaleliv

Illustrasjon: Børge Bredenbekk | ByHands

Nyheter

Karpe taler

Karpes tale ved utdeling av Fritt Ords Honnør til Karpe

14. september 2026

– Som duo i snart 27 år, har vi fått lov til å skrive og si hva vi vil. Folk med vår bakgrunn tar ikke det for gitt, sa Karpes Chirag Rashmikant Patel da duoen tok imot Fritt Ords Honnør.

Mange har spurt om hva prispengene skal gå til, og vi landet på organisasjonen Filastiniyat, som hovedsakelig består av kvinnelige journalister og frilansere i Gaza og på Vestbredden, sa Magdi Omar Ytreeide Abdelmaguid.

Sylo Taraku holt talen for Karpe.

Sylo Tarakus tale ved utdeling av Fritt Ords Honnør til Karpe

14. september 2026

Kjære Magdi og Chirag, dere har gjort minoritetsbakgrunn til en selvfølgelig del av norsk kulturliv og kulturarv. Dere har fanget tidsånden, utfordret den og utvidet ytringsrommet for andre. Gjennom ord, nyskapende musikk og sceneshow har dere skapt både debatt og fellesskap. Derfor fortjener dere denne honnøren.

Hånd med mobil

Boklansering: KI og veien videre for mediene

11. september 2026

Fritt Ord lanserer boka “Kunstig intelligens og veien videre for mediene” torsdag 8. oktober kl. 13.30.

Mykhailo Tkack

Ukrainske, georgiske, armenske, russiske og belarusiske journalister og medier får fem Free Media Awards for 2026

3. september 2026

Dette er årets prisvinnere som vil motta Free Media Awards fra Stiftelsen Fritt Ord og Zeit Stiftung Bucerius:

Den undersøkende journalisten Mykhailo Tkach fra Ukraina
Det undersøkende mediet iFact fra Georgia
Online-mediet Factor TV fra Armenia
Online-mediet Verstka fra Russland (i eksil)
Journalisten og medielederen Andrei Aliaksandrau fra Belarus (fengslet)