Ekstremister på film: Propaganda eller opplysning?

13. mars 2018

Fritt Ord, Norske filmregissører og HUMAN internasjonale dokumentarfilmfestival 2018 inviterer til debatt om ekstremister på film, tirsdag 13. mars kl. 17.00-19.30 på Litteraturhuset.

Det snakkes mye om ekstremisme – også i dokumentarfilmer. Både på kino og TV tar norske filmskapere oss med inn i miljøer med ekstreme holdninger og ideologier. Hva er det som trekker regissørene til disse temaene, og hva oppnår de ved å lage filmer som går tett på ekstremister? Blir de talerør for ekstreme holdninger eller bidrar de til forståelse og opplysning?

Program

Regissørene
Panelet av regissører diskuterer hvordan de jobber og hvordan de behandler ekstremismen i filmene sine. Hvilke etiske, sikkerhetsmessig og praktisk utfordringer har de støtt på i prosessen?

Adel Khan Farooq (Den norske islamisten)
Henrik Evertsson (Rasekrigerne)
Pål Salahdin Refsdal (Dugma – The Button)

Produsentene
Panelet av produsenter diskuterer hva slags vurderinger de har gjort seg underveis i produksjonen. Hvordan fungerer produsent-regissørforholdet når man jobber med så antennelige temaer og miljøer? Hvilke hensyn har de måttet ta i rollen som ansvarlig produsent og hva slags refleksjoner har de gjort seg med tanke på reaksjoner fra publikum, distributører og kringkastere?

Christian Falch (Golden Dawn Girls (Hatets vugge)
Jonathan Borge Lie (Den norske islamisten)
Eirin Gjørv (Exit).

Moderator: Erik Aasheim

Billetter kan kjøpes her
Lenke til Facebook-arrangementet

Nyheter

Fritt Ords masterstipend

11. mai 2025

Handler masterprosjektet ditt om ytringsfrihet, samfunnsdebatt eller journalistikk? Da kan du søke studentstipend fra Stiftelsen Fritt Ord.
Stiftelsen Fritt Ord lyser ut stipend til masterprosjekter som tar for seg ytringsfrihet i juridisk betydning og/eller ytringskultur i bredere, kulturell forstand. Neste frist er 6. juni 2025

Theodor Slaaen Borge

Vant Fritt Ord-konkurransen med fotoprosjekt fra Utøya

7. mai 2025

Førstepremien i Fritt Ord-konkurransen for videregående skole 2024-2025 gikk til fotoprosjektet «En dag som aldri stilner» av Theodor Slaaen Borge fra Fyrstikkalleen vgs i Oslo. Vy An Doan fra Edvard Munch vgs vant andrepremie med et essay om vietnamkrigen, og Alexander Røed Tjøsvoll, Helleik Gram Kleivan og Gunnar Máni Thorgeirsson fra Bergeland vgs fikk tredjepremie for en film om deepfake.

Prisene ble delt ut i Oslo 7. mai.

Soldater med russisk tekst

Film og samtale: Russians at War

2. mai 2025

Fritt Ord og Oslo Dokumentarkino inviterer til den første visningen i Norge av dokumentarfilmen «Russians at War» med samtale torsdag 15. mai 2025 kl. 17.15 på Vega Scene i Oslo. «Russians at War», som handler om russiske soldater ved fronten i Ukraina, er den mest omdiskuterte dokumentarfilmen det siste året.

Morten Mørland, May Linn Clement og Marvin Halleraker Halleraker –

Fritt Ords Pris 2025 til tre satiretegnere

29. april 2025

Stiftelsen Fritt Ords Pris 2025 tildeles tre representanter for norsk satiretegning for å utfordre offentligheten med maktkritikk og skarp humor: May Linn Clement, Marvin Halleraker og Morten Mørland.