Fjellfinnhua usensurert – samepolitikk og politisk debatt i Finnmark?

22. desember 2010

Fritt Ord inviterer til debatt og filmvisning av ‘Fjellfinnhua’ onsdag 12. januar 2011, kl. 17.00–19.00, i Uranienborgveien 2, Oslo. Det blir innledning og debatt med regissør Guro Saniola Bjerk og Bjørn Sørenssen, professor i filmvitenskap, historieprofessor Einar Niemi og Anne Julie Semb, førsteamanuensis i statsvitenskap.

Guro Saniola Bjerks dokumentarfilm ’Fjellfinnhua’ retter et kritisk søkelys mot den norske samepolitikken og utslagene av den i Finnmark, hvor de første omfattende samepolitiske tiltakene ble gjennomført – og hvor den samepolitiske debatten har vært særlig intens. Filmen har fått stor oppmerksomhet på en rekke filmfestivaler i Norge i løpet av det siste året. NRK har allerede utsatt visning av filmen to ganger.

Innledninger til debatt:

Guro Saniola Bjerk: ”Regissøren – sannhetsjeger eller provokatør?”
Einar Niemi, professor i historie (UiT): ”Samepolitikk, samfunn og historie i Finnmark”
Anne Julie Semb, førsteamanuensis i statsvitenskap (UiO): ”Sametinget og dobbelt politisk medlemskap: normative spørsmål og empiriske funn?”

Møteleder Bjørn Sørenssen, professor i filmvitenskap (NTNU): ”Fjellfinnhua: dokumentarfilmessayet og myten om den objektive dokumentarfilmen”

Fritt Ord har støttet utvikling og produksjon av dokumentarfilmen ’Fjellfinnhua’ med kr 500 000.

Nyheter

Lisanne Dijkstra

Fritt Ords Honnør til Lisanne Dijkstra

11. desember 2025

Lisanne Dijkstra (30) tildeles Fritt Ords Honnør for å ha avdekket en ordførers overgrep, og utvist stort ytringsmot i møte med mektige aktører og krefter i samfunnet.
– Hun minner oss om hvilken betydning slikt sivilt mot har for oss som samfunn og enkeltmennesker, sier Bård Vegar Solhjell, styreleder i Stiftelsen Fritt Ord.

Film fra 1922

Heksefest og nye tildelinger i desember 2025

22. desember 2025

Amfitrite Produksjon får støtte til «Heksefest» på Vega Scene til våren – og feirer «heksa som mytisk og populærkulturell figur» – samtidig som den trekker linjer til dagens likestillingsdebatt og abortforbudene som ruller frem i verden. Camino forlag får støtte til en ny bok med latinamerikanske samtidstekster og ICORN får støtte til å drive fribyer for forfulgte forfattere og kunstnere – selv om antallet kvoteflyktninger reduseres drastisk. Se alle nye prosjekter som får tildeling i desember 2025.

Dataspilljournalistikk, seniorpodkast, brev til Norge og andre nye tildelinger i journalistikk desember 2025

16. desember 2025

Styrking av dataspilljournalistikk i Gamer.no, podkasten «Å leva livet» og forfatter Aon Raza Naqvis prosjekt «Brev til Norge» er blant flere journalistikkprosjekter som har fått støtte i desember 2025. Se alle nye tildelinger.

Den årlige skolebibliotek-støtten er utdelt

5. desember 2025

Fritt Ord har denne høsten gitt støtte til 17 skolebibliotek som vil styrke elevenes arbeid med kilder og kritisk lesing. Blant prosjektene som nå får midler, er Stovner vgs sitt utforskning av elevenes egne historier, Sandnes vgs sitt kildekritiske arbeid med idrett og medier, og Malakoff vgs sitt prosjekt om å vurdere kunnskap og påstander om kropp, mat og trening.