Fritt Ords presseprisvinner Khadija Ismayilova arrestert i Aserbajdsjan

9. desember 2014

Den kjente journalisten og menneskerettighetsaktivisten har i flere år blitt utsatt for press og trakassering av aserbajdsjanske myndigheter. I oktober ble hun nektet utreise i forbindelse med en utenlandskonferanse, og ble også tatt inn til lange avhør.

Hun har nå blitt fengslet i to måneder i påvente av rettsak. Ismayilova skal være siktet for flere forhold, blant annet oppfordring til selvmord, ifølge Human Rights House. Selve siktelsen er ikke offentlig.

NTB melder at siktelsen mot Ismayilova ble tatt ut kort tid etter at president Alham Alijevs stabssjef i en aviskommentar anklaget henne for landsforræderi. Menneskerettighets- og ytringsfrihetsorganisasjoner som Amnesty International og Helsingforskomiteen er bekymret, og kaller arrestasjonen et forsøk på å kneble de få uavhengige mediene i Aserbajdsjan.

Khadija Ismayilova er en av de viktigste undersøkende journalistene i Aserbajdsjan, og ble i 2012 tildelt Fritt Ord og Zeit Stiftungs Pressepris. I over ti år har hun arbeidet aktivt som journalist for forskjellige aviser og radiostasjoner, som Ekhno, Caspian Business News, Deutsche Welle, Washington Times, Eurasia Net og Radio Free Europe/Radio Liberty.

Fritt Ord har tidligere skrevet om aserbajdsjanske myndigheters behandling av Ismayilova:

Nyheter

Bård Vegar Solhjell taler ved tildelingen av en Fritt Ords honnør i 2021

Bård Vegar Solhjell ny styreleder i Fritt Ord

1. juli 2025

Bård Vegar Solhjell (53) har tiltrådt som ny styreleder i Stiftelsen Fritt Ord.

Farouk Al-Kasim og Halkawt Mustafa

Lager filmen «Farouk» – om geologen som sikret Norge oljen

1. juli 2025

Geologen Farouk Al-Kasim ble ansatt på Oljekontoret i 1968 og formet norsk oljeforvaltning i tiårene etter. Nå skal dokumentarfilmregissør Halkawt Mustafa og produsent Janne Hjeltnes lage filmen om Al-Kasims liv og refleksjoner.
– Farouk forteller meg noe i denne filmen som han ikke har snakket høyt om før, fordi han alltid har fortalt den versjonen han føler Norge vil høre, sier Mustafa, som selv har irakiske røtter.

Les intervjuet med regissøren og se alle Fritt Ords nye ordinære tildelinger i juni 2025.

Collage med ansikter

Kulturavisen TBATBA.no og nye tildelinger i journalistikk juni 2025

23. juni 2025

– Kulturjournalistikken er under press. Noe av problemet er medier som ikke dekker kultur på formater og måter som appellerer til folk under 30 år, sier Ida Madsen Hestman, redaktør, frilanskritiker og stifter av TBATBA.no. I fjor startet hun avisen hun selv ville lest.

Magasinet TBA er blant dem som har fått støtte i juni 2025. Se hele listen med tildelinger i Norsk Journalistikk.

Lansering av Reuters Digital News Report 2025

17. juni 2025

Frokostseminar: Danby Choi, redaktør i Subjekt, og Karoline Fossland, podkastsjef i Aftenposten, kommenterer den norske delrapporten Reuters Digital News Report 2025 sammen med medieforsker Hallvard Moe og Craig Robertson
tirsdag 17. juni 2025 kl. 08.30-09.45
Uranienborgveien 2, Oslo

Reuters Digital News Report 2025 lanseres internasjonalt natt til 17. juni.

Arrangører: Stiftelsen Fritt Ord, Reuters Institute for the Study of Journalism i Oxford og Universitetet i Bergen