Uten sosiale medier hadde jeg ikke hatt den stemmen jeg har i dag

19. november 2014

Erfarne kvinnelige nettdebattanter sier man må være hardhudet og tåle ubehageligheter hvis man vil delta i debatter i sosiale medier. Noen kvinner blir over tid mer tilbakeholdne med ytringer de vet kan provosere, viser en fersk rapport som inngår i prosjektet Status for ytringsfriheten i Norge.

Sosiolog Hedda Espeli har sett på hvilke muligheter kvinner har for å ytre seg i den norske digitale offentligheten. For noen kvinner kan det være så belastende med netthets at de ender med å velge debattfora som oppleves som trygge og saklige. Dermed blir de mindre synlige i de mer åpne foraene, som for eksempel i nettavisenes kommentarfelt.

Espelis studie kompletterer og utdyper tidligere studier av forholdet mellom kjønn og deltakelse i offentligheten. Rapporten gir innblikk i mulighetene kvinnelige meningsytrere har i den norske digitale offentligheten.

Rapporten inngår i prosjektet Status for ytringsfriheten i Norge – Fritt Ords monitorprosjekt.

Last ned Kvinners meningsytring i den digitale offentlighetens kultur (pdf).

Nyheter

Karpe taler

Karpes tale ved utdeling av Fritt Ords Honnør til Karpe

14. september 2026

– Som duo i snart 27 år, har vi fått lov til å skrive og si hva vi vil. Folk med vår bakgrunn tar ikke det for gitt, sa Karpes Chirag Rashmikant Patel da duoen tok imot Fritt Ords Honnør.

Mange har spurt om hva prispengene skal gå til, og vi landet på organisasjonen Filastiniyat, som hovedsakelig består av kvinnelige journalister og frilansere i Gaza og på Vestbredden, sa Magdi Omar Ytreeide Abdelmaguid.

Sylo Taraku holt talen for Karpe.

Sylo Tarakus tale ved utdeling av Fritt Ords Honnør til Karpe

14. september 2026

Kjære Magdi og Chirag, dere har gjort minoritetsbakgrunn til en selvfølgelig del av norsk kulturliv og kulturarv. Dere har fanget tidsånden, utfordret den og utvidet ytringsrommet for andre. Gjennom ord, nyskapende musikk og sceneshow har dere skapt både debatt og fellesskap. Derfor fortjener dere denne honnøren.

Hånd med mobil

Lansering: KI og veien videre for mediene

11. september 2026

Fritt Ord lanserer papirutgave av antologien “Kunstig intelligens og veien videre for mediene” torsdag 8. oktober kl. 13.30.

Mykhailo Tkack

Ukrainske, georgiske, armenske, russiske og belarusiske journalister og medier får fem Free Media Awards for 2026

3. september 2026

Dette er årets prisvinnere som vil motta Free Media Awards fra Stiftelsen Fritt Ord og Zeit Stiftung Bucerius:

Den undersøkende journalisten Mykhailo Tkach fra Ukraina
Det undersøkende mediet iFact fra Georgia
Online-mediet Factor TV fra Armenia
Online-mediet Verstka fra Russland (i eksil)
Journalisten og medielederen Andrei Aliaksandrau fra Belarus (fengslet)*