Direktørskifte i Fritt Ord

24. september 2014

Mandag 1. september 2014

Erik Rudeng fratrer i dag som direktør for Stiftelsen Fritt Ord.

Knut Olav Åmås overtar etter Erik Rudeng, som går av med pensjon. Les pressemeldingen om ansettelsen av Åmås.

Nyheter

Tre nye stillinger i Stiftelsen Fritt Ord

20. november 2025

Fritt Ord er inne i en strategiomlegging, og vi har behov for ny kompetanse på flere områder. Derfor lyser vi ut tre nye faste prosjektlederstillinger:
• Unge og ytringsfrihet
• Teknologi og ytringsfrihet
• Samarbeid og samfinansiering
Søk innen 15. desember 2025.

Magnus og Mario fikk masterstipend

19. november 2025

Jusstudent Magnus Rotevatn og kunststudent Mario de la Ossa Sætre er blant flere studenter som har fått stipend til masteroppgaver om ytringsfrihet. Sætre skriver om kunstfotografiet i møtet med mistillit, kulturkrig og polarisering. Rotevatn skriver om Grunnloven § 100 pålegger staten plikt til å motarbeide desinformasjon.

Knut Olav Åmås og Johanne Fearnley i Fritt Ord

Fritt Ord-konkurransen blir til Mitt frie ord

5. november 2025

I år blir Fritt Ords ytringskonkurranse for vidaregåandeelevar arrangert for 11. gong. Konkurransen har hatt eitt nytt tema kvart år, men vil frå no ha ytringsfridom som det store hovudtemaet. I den nye drakta heiter konkurransen Mitt frie ord.

Elisabeth G. Michelsen

Den indre fienden – (U)kultur i Forsvaret og nye tildelinger oktober 2025

4. november 2025

Tidligere heimevernsjef og generalmajor Elisabeth G. Michelsen skal skrive bok om kvinner i Forsvaret: «Den indre fienden – (U)kultur i Forsvaret». Regissør Emilie Beck skal følge unge kristne på deres første misjonsreise. Psykiater Amir David Arden skriver bok om hva skjermene har gjort med barndom og lek og dermed demokratiet. Thomas Østbye lager dokumentar om klimaaktivist Vebjørn Bjelland Berg.

Se listen med nye ordinære tildelinger i oktober 2025.