Shabana Rehmans drøm om frihet

30. desember 2022

Torsdag 29.12.2022 døde Shabana Rehman, 46 år gammel. Hun fikk Fritt Ords pris i 2002. Rehman er en av de mest kraftfulle og innflytelsesrike samfunnsdebattanter Norge har hatt de siste 25 år.

«Født fri, døde fri» kan det stå på gravsteinen hennes, skriver Fritt Ord-direktør Knut Olav Åmås i et minneord i Aftenposten.
Åmås siterte Rehman selv da hun i sommer holdt åpningstalen på Olavsfest i Trondheim og sa at «Håp, det er optimisme og realisme som danser sammen».
Rehman har det siste året vært åpen om sin uhelbredelige kreftsykdom. Tidligere i år fikk hun Norsk PENs Ossietzkypris.
– Mellom de to ytringsfrihetsprisene, Fritt Ords Pris i 2002 og Ossietzkyprisen i 2022, ligger det et fullt livsverk av innsats for den mest grunnleggende friheten, skriver Åmås.
Også NRKs kulturkommentator Inger Merete Hobbelstad omtaler Rehman som en frihetssøker i minneordet «hun som elsket friheten».
– Hun ble bare 46 år gammel, men hun rakk å få stor betydning for det norske samfunnet, og inspirere mange med sin kompromissløse kamp for frihet, skriver Hobbelstad.

Komiker med klangbunn av alvor
Rehman skrev og snakket høyt og tydelig i 25 år om både integrering, sosial kontroll og ukultur i minoritetsmiljøer, kvinners rettigheter, ytringsfrihet og kamp mot vold, æresvold og overgrep.
– Hun inspirerte andre til å komme ut av skyggene, skriver Åmås. Han peker på at Rehman har inspirert en helt ny generasjon av norske samfunnsdebattanter fra etniske minoriteter.
Som komiker brukte hun ofte humor som virkemiddel.
– Under den skarpe humoren finnes det en alvorlig klangbunn: kjærligheten og friheten. Hun fortsatte å engasjere, enkel i form, dyp i intensjon og innhold.

Nyheter

Karpe taler

Karpes tale ved utdeling av Fritt Ords Honnør til Karpe

14. september 2026

– Som duo i snart 27 år, har vi fått lov til å skrive og si hva vi vil. Folk med vår bakgrunn tar ikke det for gitt, sa Karpes Chirag Rashmikant Patel da duoen tok imot Fritt Ords Honnør.

Mange har spurt om hva prispengene skal gå til, og vi landet på organisasjonen Filastiniyat, som hovedsakelig består av kvinnelige journalister og frilansere i Gaza og på Vestbredden, sa Magdi Omar Ytreeide Abdelmaguid.

Sylo Taraku holt talen for Karpe.

Sylo Tarakus tale ved utdeling av Fritt Ords Honnør til Karpe

14. september 2026

Kjære Magdi og Chirag, dere har gjort minoritetsbakgrunn til en selvfølgelig del av norsk kulturliv og kulturarv. Dere har fanget tidsånden, utfordret den og utvidet ytringsrommet for andre. Gjennom ord, nyskapende musikk og sceneshow har dere skapt både debatt og fellesskap. Derfor fortjener dere denne honnøren.

Hånd med mobil

Lansering: KI og veien videre for mediene

11. september 2026

Fritt Ord lanserer papirutgave av antologien “Kunstig intelligens og veien videre for mediene” torsdag 8. oktober kl. 13.30.

Mykhailo Tkack

Ukrainske, georgiske, armenske, russiske og belarusiske journalister og medier får fem Free Media Awards for 2026

3. september 2026

Dette er årets prisvinnere som vil motta Free Media Awards fra Stiftelsen Fritt Ord og Zeit Stiftung Bucerius:

Den undersøkende journalisten Mykhailo Tkach fra Ukraina
Det undersøkende mediet iFact fra Georgia
Online-mediet Factor TV fra Armenia
Online-mediet Verstka fra Russland (i eksil)
Journalisten og medielederen Andrei Aliaksandrau fra Belarus (fengslet)*