Frie stemmer – For mange er det en lettelse at vi snakker åpent

21. august 2024

Renold T. Christopher ga nylig ut en podkastserie om å fortelle sin tamilske familie at han er homofil. Han fryktet tilbakemeldingene, men har blitt positivt overrasket.

Fortell om en konkret situasjon fra ditt eget liv, der ytringsfriheten ble viktig for deg.

Som tamil fra Sri Lanka har jeg i mange år bevisst skjult min legning for mine aller nærmeste. Men i 2021 fikk jeg nok. Da hadde jeg levd et dobbeltliv i over ti år.

Det begynte med at jeg fortalte det til min søster, og til slutt fikk både mor og far vite det. Nylig ga jeg ut podkastserien “Hemmeligheten”, der jeg ærlig forteller om mine erfaringer gjennom prosessen.

Her snakker jeg fritt og åpent om den tamilske kulturen og mine opplevelser i det tamilske samfunnet. Jeg fikk en plattform og en stemme som jeg måtte bruke. Etter at jeg sto offentlig frem med podkasten, har jeg bare fått positive tilbakemeldinger, spesielt fra den yngre tamilske generasjonen. Mange sier de kjenner seg igjen de opplevelsene jeg sitter med.

For mange har det vært en lettelse at dette blir tatt opp og at vi åpent snakker om ulike temaer.

Hva er styrkene ved ytringsfrihetssituasjonen i Norge?

I Norge er de aller fleste opplyst om det som foregår i samfunnet, og har alle muligheter til å ytre seg. Det finnes flere plattformer og kanaler for å uttrykke seg. Dette er ikke tilfelle i mange andre land.

Hva er de største ytringsfrihetsproblemene i Norge? Og internasjonalt?

Jeg synes ytringsfriheten møter mer motstand enn før, både i Norge og i andre land. Mange praktiserer selvsensur for å unngå å provosere, i frykt for voldelig respons.

Det er sosialt press fra alle kanter, og hatefulle ytringer kommer mer til syne når flere bruker sosiale medier til å ytre seg. Dette kan igjen gjøre at flere vegrer seg for å ytre.

Hvilken ytringsfrihetskamp mener du er blitt glemt?

Det er svært viktig at majoritetssamfunnet ikke tror at minoritetsstemmer er like.

Vi trenger også motstemmer innad i de ulike minoritetssamfunn. Jeg føler ofte at motstand innad i et lite eller lukket miljø kan være større, og konsekvensene kan være brutale.

Jeg mener det bør legges til rette for at også minoritetsstemmer kan få ytre seg i forskjellige former, ikke nødvendigvis bare gjennom de tradisjonelle kanalene. Det kan være kunst eller andre ting, men på deres egne premisser – at man kan uttrykke seg uten å føle at man blir begrenset av andre.

Nyheter

Røykere

Dokumentarfilm om et røykerom i Grønland og bok om Epstein på norsk – Se nye tildelinger i juni 2026

2. juli 2026

Sturla Pilskog og Screen Story Film og TV skal lage dokumentarfilmen «The Smoking Room» om ett lite røykerom på en fiskefabrikk i Maniitsoq, Grønland. DN-journalistene Tore Gjerstad og Gard Oterholm skal skrive bok om Epstein og Norge på Kagge forlag. Fenris Film og Mona Riise skal lage dokumentar om Odd Nordstoga. Fotograf Helene Mariussen utforsker feministisk porno mens Giulia Mangione har brukt seks år på folk som venter på verdens undergang.
Se alle nye prosjekter som fikk støtte i juni 2026.

Gard Steiro, Sun Heidi Sæbø, Guro Lindebjerg og Eivind Ljøstad. Foto Sæbø: Johanna Siring. Foto Steiro: Javad Parsa/NTB

Fritt Ord på Arendalsuka: Mediene i KI – og Hvem slipper til i media

2. juli 2026

Fritt Ord er på Arendalsuka i august. Velkommen til “Hvem kommer til orde i norske medier?” mandag 10. august kl 14.30 og “KI og veien videre for mediene” mandag 10. august kl 1630.

Fritt Ords journaliststipend i Oxford – The Fritt Ord Journalism Fellowship 2027

1. juli 2026

Stiftelsen Fritt Ord lyser ut et halvårig journaliststipend ved Reuters Institute for the Study of Journalism ved universitetet i Oxford, England, med studiestart i januar 2027.

Søknadsfristen for studieoppholdet som starter januar 2027, er 1. september 2026, kl 12.00 (på dagtid).

Les om prosjektene til tidligere fellower.

Mathias Fischer.

Ny avis på Vestlandet og mer innsyn i «hemmelige» eiere –  nye tildelinger i journalistikk juni 2026

26. juni 2026

Innsyn.no skal utvides med søk i «hemmelige» norske eiere, Syn og Segn får støtte til nye utgaver og den nye avisen «Vestlendingen» lanseres i august.
– Ingen av debatt- og idéavisene i Norge har hovedsete utenfor Oslo, sier Vestlendingens kommende redaktør, Mathias Fischer.
Se alle nye tildelinger i utlysningen «Norsk Journalistikk» i juni 2026.