Digital News Report 2022: Høy tillit til norske medier

15. juni 2022

Fritt Ord-støttet forskningsrapport viser at nordmenn har høyere tillit til nyhetsnettsteder og er mer digitale i sin mediebruk enn i de fleste andre land.

Det norske nyhetslandskapet skiller seg ut på flere måter. Dette kommer frem i den internasjonale medieundersøkelsen Reuters Institute Digital News Report fra Reuters Institute for the Study of Journalism ved Universitetet i Oxford. Undersøkelsen er gjennomført i partnerskap med blant annet Universitetet i Bergen, og er støttet av Stiftelsen Fritt Ord. Hensikten er å kartlegge hvordan folk bruker nyheter på tvers av plattformer og formater i en rekke forskjellige land verden over.

– Reuters Digital News Report er den viktigste temperaturmåler for befolkningens nyhetsbruk globalt. Stiftelsen Fritt Ord er glad for å bidra med støtte til rapporten og også å sikre at Norge er inkludert de siste årene. Det er slående å se hvor sterkt Norge skiller seg ut positivt når det gjelder sterke nasjonale medier med nytt innhold og ny finansiering, og også at viljen til å betale for journalistikk er så stor, sier Fritt Ord-direktør Knut Olav Åmås.

Undersøkelsen viser at Norge stadig er landet med høyest antall brukere med tilgang til nyheter som krever betaling (41%), selv om veksten ser ut til å ha avtatt. I mange land dominerer et par store aktører betalingsmarkedet. Det norske markedet er annerledes: Her sier over halvparten (53%) av de som betaler for nyheter at de abonnerer på en lokalavis. Nordmenn ser også ut til å godta at de må registrere seg eller lage en konto for å få tilgang til nyheter – nesten 4 av 10 har gjort det, og det er det tredje høyeste tallet blant alle landene i undersøkelsen. Nordmenn stoler også i høyere grad på at nyhetsnettsteder behandler personopplysninger ansvarlig, enn at sosiale medier gjør det (44% mot 31%).

– Sett utenifra kjennetegnes det norske nyhetslandskapet av sterke nasjonale utgivere og allmennkringkastere som har suksess både med nye innholdsformer og forretningsmodeller, sier Hallvard Moe, medieforsker ved Universitetet i Bergen, som har jobbet med den norske delen av undersøkelsen.

Smarttelefonen er det klart mest brukte mediet for nyheter, og hele 43% griper til telefonen sin for å få dagens første nyheter om morgenen (en stigning fra 32% i 2019). Kun 5% sier papiravis gir dagens første nyhetsdose.

– Tallene i undersøkelsen viser at nordmenn er svært digitale i sin nyhetsbruk. Det er ikke overraskende, men det er viktig å understreke at de etablerte redaktørstyrte mediehusene har klart å henge med i overgangen til nye medier – det er et særtrekk ved det norske markedet, sier Moe.

Årets undersøkelse viser også en fortsatt vekst i bruk av podkaster. 42% av nordmenn sier de har lyttet til en podkast den seneste måneden (opp 5 prosentpoeng siden 2020). For de under 35 år er veksten på hele 9 prosentpoeng. Veksten – som må ses i lys av en profesjonalisering av podkastmediet med flere oppkjøp og satsinger – fremstår særlig sterk innen tema som næringsliv, vitenskap og helse.

Les mer om de norske resultatene på Universitetet i Bergens nettsider.

Les hele rapporten her.

Nyheter

– Vil høre «soldatenes stemme» og grave enda bedre med KI. Nye tildelinger i journalistikk

17. september 2025

Forsvarets forum skal bokstavelig talt ut i felt – og planlegger snakke med unge vernepliktige i de store leirene i Sør-Varanger, Haakonsvern og Bardufoss.
– De vernepliktige utgjør en stor del av det kommende forsvarsløftet, men vi hører ikke mye fra dem. Vi håper å løfte deres stemmer frem, sier redaktør Anne Karin Pessl-Kleiven.

KI-forskerne på OsloMet og gravejournalistene i SKUP skal jobbe sammen med aviser og TV-redaksjoner om å grave enda bedre med KI og – underveis utvikle graveverktøy som alle i pressen kan bruke. Det setter Norge på det internasjonale journalistikkkartet.

Gwara Media

Vinnerne av Free Media Awards 2025

9. september 2025

Stiftelsen Fritt Ords og Zeit Stiftung Bucerius’ Free Media Awards 2025 går til medier og journalister fra Ukraina, Georgia, Ungarn, Russland, Belarus og Aserbajdsjan.

Elin Floberghagen (t.h) i Norsk Presseforbund, Xueqi Pang, journalist i VG (midten første rad) og Malene Augestad og Guro Lindebjerg i Retriever (ytterst første rad) deltar i diskusjonen om rapporten.

Mangfold i redaksjonene gir mangfold i spaltene

2. september 2025

Ny rapport avdekker skjevheter i hvem som slipper til i samfunnsdebatten. Menn med nordiske navn dominerer både som kilder og journalister i norske medier, viser en ny rapport fra Retriever på oppdrag fra Stiftelsen Fritt Ord. Kvinner, yngre og personer med utenlandske navn slipper sjeldnere til – både som intervjuobjekter og artikkelforfattere. Men større mangfold blant journalister gir større mangfold blant kildene.

Hvem kommer til orde

26. august 2025

Hvem slipper til i norske medier?

Stiftelsen Fritt Ord og Retriever inviterer til lanseringsseminar om rapporten «Hvem kommer til orde i norske medier?»

Onsdag 3. september 2025 kl. 0830-1000