Khalid Albaih – Refresh

20. mars 2025

Fritt Ord og Kunstnernes Hus inviterer til utstillingen Refresh av den sudanske politiske karikaturtegneren og kunstneren Khalid Albaih, som gjennom to måneder kontinuerlig vil oppdatere utstillingen i foajeen på Kunstnernes Hus med karikaturer og verk.

Utstillingen åpner fredag 21. mars 2025 kl. 19.00, og vil stå frem til 21. mai 2025. Det blir kunstnersamtale i Kunstnernes Hus Kino med Khalid Albaih, Tuda Muda og Eszter Salamon, som står bak andre utstillinger i Kunstnernes Hus, kl. 20.00. Kvelden avsluttes på dansegulvet med sudanske rytmer av DJ Daeva.

Utstillingens tittel Refresh spiller på den digitale handlingen det er å oppdatere en nyhetsfeed for å se nytt innhold. Khalid Albaih publiserer daglig sine karikaturer og tegneserier på sosiale medier og internett. I Refresh kombinerer han politisk kommentar med personlige fortellinger, og han vil samarbeide med andre kunstnere underveis, for å rette oppmerksomheten mot begivenheter i Sudan og internasjonal politikk.

Trump ´25.

At utstillingen øker i omfang i løpet av utstillingsperioden, utfordrer den statiske naturen til tradisjonelle utstillinger og reflekterer uforutsigbarheten og umiddelbarheten i feeder på sosiale medier. På et rødt bånd som strekker seg på tvers av veggene i restauranten, i gangene og i andre flater, vil nye arbeider dukke opp for senere å bli flyttet videre. I tråd med Khalid Albaihs praksis med å gjøre arbeidet sitt fritt tilgjengelig på nettet er utstillingen plassert i rom på Kunstnernes Hus som er åpne for alle.

I forbindelse med utstillingen Refresh har Khalid Albaih designet klær som kan kjøpes i butikken, og han vil lage et sudanesisk filmprogram i samarbeid med Kunstnernes Hus Kino.

@khalidalbaih (f. 1980, București) er en sudanesisk politisk karikaturtegner og kunstner som er basert i Oslo. Han er kjent for sitt forsvar for menneskerettigheter og ytringsfrihet.

Sarah Lookofsky er kurator for utstillingen Refresh, som er en del av et større samarbeid mellom Kunstnernes Hus og Fritt Ord om kunst, samfunn og frihet.

Nyheter

Collage med ansikter

Kulturavisen TBATBA.no og nye tildelinger i journalistikk juni 2025

23. juni 2025

– Kulturjournalistikken er under press. Noe av problemet er medier som ikke dekker kultur på formater og måter som appellerer til folk under 30 år, sier Ida Madsen Hestman, redaktør, frilanskritiker og stifter av TBATBA.no. I fjor startet hun avisen hun selv ville lest.

Magasinet TBA er blant dem som har fått støtte i juni 2025. Se hele listen med tildelinger i Norsk Journalistikk.

Lansering av Reuters Digital News Report 2025

17. juni 2025

Frokostseminar: Danby Choi, redaktør i Subjekt, og Karoline Fossland, podkastsjef i Aftenposten, kommenterer den norske delrapporten Reuters Digital News Report 2025 sammen med medieforsker Hallvard Moe og Craig Robertson
tirsdag 17. juni 2025 kl. 08.30-09.45
Uranienborgveien 2, Oslo

Reuters Digital News Report 2025 lanseres internasjonalt natt til 17. juni.

Arrangører: Stiftelsen Fritt Ord, Reuters Institute for the Study of Journalism i Oxford og Universitetet i Bergen

Fritt Ords kritikerstipender for 2025-2026 tildelt

12. juni 2025

Stiftelsen Fritt Ord hardelt ut sine årlige kritikerstipender for 2025-2026. Stipendene skal resultere i løpende kritikk i perioden august 2025 til august 2026, og er på 250 000 kroner hver.

Marvin Halleraker

– I mørke tider får satiretegning en viktigere rolle

20. mai 2025

– I mørke tider, når mer står på spill, får satiretegning en viktigere rolle, sa Marvin Halleraker da han tok imot Fritt Ords Pris 2025 sammen med May Linn Clemet og Morten Mørland.