Invitasjon til premiere på den prisvinnende norske kinofilmen Gulabi Gang

16. januar 2013

Filmpremieren arrangeres på Gimle kino, Oslo, torsdag 17. januar 2013, kl. 18.30, i forbindelse med Stemmerettsjubileet. Før filmen vil Inga Marte Thorkildsen, barne-, likestillings- og inkluderingsminister, innlede. Etter visningen blir det samtale med Sampat Pal, grunnlegger av Gulabi Gang, og Nishtha Jain, filmens regissør.

Velkommen til Uttar Pradesh i India, hvor kvinnene lengter etter rettferdighet og respekt. Hverdagen preges av trusler og vold. Drap forekommer jevnlig, og mennene som utfører udådene, kommer unna med det igjen og igjen. Kvinnene ønsker forandring, men hver for seg har de ingen sjanse i det mannsdominerte samfunnet.

Likevel finnes det håp: Den karismatiske Sampat Pal har dannet Gulabi Gang (Den rosa gjengen), og uniformert i rosa sarier og utstyrt med matchende stokker hamler Gulabi Gang opp med voldelige ektemenn og korrupte politimenn, politikere og dommere. Gulabi Gang slåss for sine medsøstre. Og de vinner.

Den norske dokumentarfilmen Gulabi Gang er en moderne, feministisk David mot Goliat-historie. Det som startet med organiseringen av en håndfull sinte kvinner, har vokst til en bevegelse på mer enn 150 000 rosakledte som kjemper kvinnenes kamp. Filmen inviterer oss inn i hjertet av striden deres. Gulabi Gang er både ærlig og usentimental men samtidig breddfull av håp.

Arrangører: Stemmerettsjubileet, FOKUS, Fritt Ord, Piraya Film, Kudos Family

Fritt Ord har støttet utvikling og produksjon av dokumentarfilmen Gulabi Gang med kr 500 000 (2009).

Aftenposten: Dette er en av de sterkeste norske filmscenene noensinne. Piraya Film er unik i norsk film med sin internasjonale og uredde holdning. Gulabi Gang er den beste norske filmen hittil i år.

Dubai International Film Festival 2012: Gulabi Gang vinner prisen for beste dokumentarfilm i kategorien Muhr Asia Africa Documentary.

Nyheter

Bård Vegar Solhjell taler ved tildelingen av en Fritt Ords honnør i 2021

Bård Vegar Solhjell ny styreleder i Fritt Ord

1. juli 2025

Bård Vegar Solhjell (53) har tiltrådt som ny styreleder i Stiftelsen Fritt Ord.

Farouk Al-Kasim og Halkawt Mustafa

Lager filmen «Farouk» – om geologen som sikret Norge oljen

1. juli 2025

Geologen Farouk Al-Kasim ble ansatt på Oljekontoret i 1968 og formet norsk oljeforvaltning i tiårene etter. Nå skal dokumentarfilmregissør Halkawt Mustafa og produsent Janne Hjeltnes lage filmen om Al-Kasims liv og refleksjoner.
– Farouk forteller meg noe i denne filmen som han ikke har snakket høyt om før, fordi han alltid har fortalt den versjonen han føler Norge vil høre, sier Mustafa, som selv har irakiske røtter.

Les intervjuet med regissøren og se alle Fritt Ords nye ordinære tildelinger i juni 2025.

Collage med ansikter

Kulturavisen TBATBA.no og nye tildelinger i journalistikk juni 2025

23. juni 2025

– Kulturjournalistikken er under press. Noe av problemet er medier som ikke dekker kultur på formater og måter som appellerer til folk under 30 år, sier Ida Madsen Hestman, redaktør, frilanskritiker og stifter av TBATBA.no. I fjor startet hun avisen hun selv ville lest.

Magasinet TBA er blant dem som har fått støtte i juni 2025. Se hele listen med tildelinger i Norsk Journalistikk.

Lansering av Reuters Digital News Report 2025

17. juni 2025

Frokostseminar: Danby Choi, redaktør i Subjekt, og Karoline Fossland, podkastsjef i Aftenposten, kommenterer den norske delrapporten Reuters Digital News Report 2025 sammen med medieforsker Hallvard Moe og Craig Robertson
tirsdag 17. juni 2025 kl. 08.30-09.45
Uranienborgveien 2, Oslo

Reuters Digital News Report 2025 lanseres internasjonalt natt til 17. juni.

Arrangører: Stiftelsen Fritt Ord, Reuters Institute for the Study of Journalism i Oxford og Universitetet i Bergen