Latinamerikansk radio vil ha norske minoritetskvinner i debatten. Tildelinger i Journalistikk i februar 2025

24. april 2025

I februar 2025 tildelte Fritt Ord støtte til blant annet ny klimakorrespondent i Brussel, SKUP 2025, Syn og Segn, konferansen Journalistikk under press og radioserien «La Ola verde» på Radio Latin America.
– Målet med «La Ola verde» er å løfte frem stemmene til kvinner med minoritetsbakgrunn i debatter om kvinnefrigjøring, likestilling og integrering, sier prosjektansvarlig Monica Orjuela.
I Brussel er Phillipe Bedos Ulvin (25) blitt ny klimakorrespondent. Se listen over tildelingene i februar 2025.

Radioserien «La Ola verde» (Den grønne bølgen, på spansk) som har fokus på feminisme og likestilling blant innvandrerkvinner i Norge. Radio Latin-Amerika har vært i drift siden 1987, og blir distribuert lokalt på FM-båndet i Oslo-området samt på DAB+ med daglige sendinger, og 35 000 ukentlige lyttere. Målgruppen for radiosendingene er minoritetsmiljøer fra alle deler av verden.

– Målet med programmet er å løfte frem stemmene til kvinner med minoritetsbakgrunn i debatter om kvinnefrigjøring, likestilling og integrering, sier prosjektansvarlig og journalist Monica Orjuela.

Fritt Ord har også tidligere støttet serien. Sesongen i 2025 sikter på å øke minoritetskvinners deltakelse i den offentlige debatten og styrke kvinner som journalister, produsenter og medieskapere, både foran og bak mikrofonen.
Serien har tema om rasifisering av mørkhudede kvinner, minoritetskvinner i norsk feministisk bevegelse og kamp fra Norge for kvinners rettigheter i undertrykkende land som Afghanistan.

– I år ser vi også på partnerdrap og «feminicide», drap basert på kjønn. Med en bølge av partnerdrap i Norge så er dette dessverre veldig aktuelt, sier Orjuela.

Klimakorrespondent i Brussel
Energi og Klima har fått støtte til å fortsette med klimakorrespondent i Brussel, et prosjekt som startet sommeren 2021.
– Prosjektet har bidratt med fakta og analyse av EUs særdeles viktige rolle for utslippskutt og energiomstilling både i EU og Norge, sier redaktør i Energi og Klima, Anders Bjartnes.
Ny reporter fra sommeren er Phillipe Bedos Ulvin (25), som overtar når Alf Ole Ask går av med pensjon.

Philippe Andréas Bédos Ulvin
Philippe Andréas Bédos Ulvin

Når Ask ser tilbake på sine fire år i Brussel, er det særlig lovapkken fra juli 2021, han husker, EUs mest omfattende lovpakke noengang, “Fit for 55” med mål om kutte 55 prosent utslipp i 2030 (i forhold til 1990 nivå).
Klimastiftelsen Umoe har også lovet midler til korrespondentstillingen.
– Formålet med prosjektet er å rette opp en «markedssvikt» i norsk journalistikk.

Ingen andre redaksjoner i Norge dekker det europeiske klima- og energifeltet for et norsk publikum slik Energi og Klima har gjort de siste årene, selv om det aldri har vært viktigere for Norge, sier Bjartnes.

Stoffet fra klimakorrespondenten publiseres også i de samarbeidende redaksjonene Nationen, Dagsavisen og Teknisk Ukeblad.

Under kan de se hele listen. For tidligere tildelinger, se vår database.

Bevilgninger til større søknadssaker, Norsk journalistikk Februar 2025 (søknader om over kr 100 000)

  • Norsk tidsskriftforening, Tidsskriftdebatter våren 2025, kr 125 000
  • Nordiske Mediedager, NMD Ung 2025, kr 50 000
  • Nordiske Mediedager, NMD Fordypning 2025, kr 75 000
  • Cecilie Tyri Holt, Kunstpodden 2025, kr 50 000
  • Nina Kraft, Artikler om teater 2025, kr 50 000
  • ILN Universitetet i Oslo, Sakprosa. Tidsskrift for nordisk skriftkultur – temanummer om litterær sakprosa, kr 60 000
  • Shuddhashar, FreeVoice Issues “Curated” and “Identity”, kr 75 000
  • SKUP – Stiftelsen for en Kritisk og Undersøkende Presse, SKUP 2025, kr 200 000
  • Anders Dunker, Journalistikk om miljø, teknologi og planetær fremtid, kr 100 000
  • Anonyme byråkrater AS, Journalistikk og debatt om offentlig sektor og offentlig ansattes ytringsrom, kr 200 000
  • Foreningen Arkitekturkritikk Norge, Nordisk revy for arkitektur (NORA), kr 65 000
  • Energi og Klima, Klimakorrespondent i Brussel 2025–2027, kr 500 000
  • Dagens Perspektiv, “Fiendebilder og ekkokamre” – en artikkelserie om politisk retorikk, kr 100 000
  • Nicolai Frøystad Delebekk, Podkasten «Avslått!», kr 75 000
  • Radio America Latina, Radioserien “Ola Verde” – minoritetskvinners stemmer 2025, kr 75 000
  • Vegard Kristiansen Kvaale, Korrespondentene – en podkast om amerikansk politikk, kr 50 000
  • Det Norske Samlaget, Honorarstøtte for Syn og Segn, kr 200 000
  • Montages, Montages 2025 – filmtidsskrift og kritikk, kr 175 000
  • Shifter Media, “Maktmisbruk i offentlig innkjøp – sløsing med skattepenger (…)”, kr 150 000
  • OsloMet – Storbyuniversitetet, Konferansen “Journalistikk under press. Rapportering i autokratiske demokr.”, kr 100 000
  • ABM-media (Museum), Utstillingskritikk 2025, kr 100 000
  • Kulturplattformen TBA, Kulturjournalistikk og kritikk våren 2025, kr 100 000

Bevilgninger til mindre søknadssaker, Norsk journalistikk Februar 2025 (søknader om kr 100 000 eller mindre)

Alf Fagerheim, Norsk journalistikk: Artikkelserien “Kystfiske – hvor går utviklingen?”, kr 25 000
Altinget AS, Norsk journalistikk: Sakprosaanmeldelser – det politiske bokåret, kr 100 000
Dag og Tid AS, Norsk journalistikk: Artikkelserien “Dei ingen veit kven er” om høgsterettsdomarane, kr 50 000
Jeanette Høie, Norsk journalistikk: Artikkelserie om mangfold i arkivene, kr 40 000
John Færseth, Norsk journalistikk: Artikler om Sentral- og Øst-Europa, kr 60 000
Kritikk av kunst for barn og unge, Norsk journalistikk: Serie-, film- og spillkritikk for barn og unge i Periskop, kr 50 000
Maria Birkeland Olerud, Norsk journalistikk: Litteraturkritikk for Morgenbladet – selvoptimalisering som kulturtrend, kr 50 000
Nora Kirkvold Sæter, Norsk journalistikk: “Bifile liv” – reportasjeserie om bifiles levekår og bifobi i Norge (for Blikk), kr 25 000
Norsk Mediehistorisk Forening, Norsk journalistikk: Fagseminaret “30 år med nettaviser”, kr 20 000
Norsk tidsskriftforening, Norsk journalistikk: Kurs i litteraturkritikk, kr 75 000
Norsk tidsskriftforening, Norsk journalistikk: Tidsskriftdagen 2025, kr 50 000
Periskop.no – Kritikk av kunst for barn og unge, Norsk journalistikk: Artikkelserien “Barnelitteraturens blindsoner”, kr 50 000
Sindre Ekrheim, Norsk journalistikk: Vidareføring av Krabben – fleirmedialt tidsskrift for poesikritikk, kr 40 000
Thomas Kleiven, Norsk journalistikk: Reportasjeserien “Gondol på godt og vondt”, kr 30 000
Turid Sylte, Norsk journalistikk: “Prisen for oljen”, artikler til magasinet Folkevett, kr 40 000
Universitas, Norsk journalistikk: Universitas’ gravegruppe, kr 60 000

Nyheter

Collage med ansikter

Kulturavisen TBATBA.no og nye tildelinger i journalistikk juni 2025

23. juni 2025

– Kulturjournalistikken er under press. Noe av problemet er medier som ikke dekker kultur på formater og måter som appellerer til folk under 30 år, sier Ida Madsen Hestman, redaktør, frilanskritiker og stifter av TBATBA.no. I fjor startet hun avisen hun selv ville lest.

Magasinet TBA er blant dem som har fått støtte i juni 2025. Se hele listen med tildelinger i Norsk Journalistikk.

Lansering av Reuters Digital News Report 2025

17. juni 2025

Frokostseminar: Danby Choi, redaktør i Subjekt, og Karoline Fossland, podkastsjef i Aftenposten, kommenterer den norske delrapporten Reuters Digital News Report 2025 sammen med medieforsker Hallvard Moe og Craig Robertson
tirsdag 17. juni 2025 kl. 08.30-09.45
Uranienborgveien 2, Oslo

Reuters Digital News Report 2025 lanseres internasjonalt natt til 17. juni.

Arrangører: Stiftelsen Fritt Ord, Reuters Institute for the Study of Journalism i Oxford og Universitetet i Bergen

Fritt Ords kritikerstipender for 2025-2026 tildelt

12. juni 2025

Stiftelsen Fritt Ord hardelt ut sine årlige kritikerstipender for 2025-2026. Stipendene skal resultere i løpende kritikk i perioden august 2025 til august 2026, og er på 250 000 kroner hver.

Marvin Halleraker

– I mørke tider får satiretegning en viktigere rolle

20. mai 2025

– I mørke tider, når mer står på spill, får satiretegning en viktigere rolle, sa Marvin Halleraker da han tok imot Fritt Ords Pris 2025 sammen med May Linn Clemet og Morten Mørland.