Mediene og Baneheia-saken

18. september 2023

Norsk Presseforbund og Stiftelsen Fritt Ord inviterer alle interesserte til seminar om mediene og Baneheia-saken, tirsdag 10. oktober kl 09-12 i Pressens hus.

Justismordet på Viggo Kristiansen er en av Norges største rettsskandaler. Dette seminaret søker å finne svar på medienes og journalistikkens rolle i saken, samt diskutere hva vi bør ta med oss av lærdom til dekning av fremtidige større krimsaker.

Meld deg på her.

Utdrag fra programmet:

Fremleggelse av en samlet rapport med analyser av mediedekningen, med tre delrapporter:

Innholdsanalyse fra Retriever, ved Hanna Elvira Osnes Dal, senior medieanalytiker
Undersøkelse blant aktuelle medier om mediedekningen, ved Arne Jensen
Analyse av medienes dekning, ved Kjersti Thorbjørnsrud, forsker ved Institutt for samfunnsforskning

Samtale med aktuelle redaktører og journalister, med Eivind Ljøstad (Fædrelandsvennen), Kelly Lillesund (tidligere Discovery), Kenneth Fossheim (TV 2) og Per Arne Kalbakk (NRK).
Kritisk blikk på rapporten og analysene, med blant annet Bjørn Olav Jahr.
Hva har vi lært? Med Tora Bakke Håndlykken (VG), Karianne Solbrække (TV 2), Einar Tho (Haugesunds Avis) og Eivind Ljøstad (Fædrelandsvennen).

Programleder: Håkon Haugsbø.

Seminaret er åpent og gratis for alle, men vi ønsker at du melder deg på. Seminaret vil også bli strømmet. Her er Facebook-eventet.

Arrangør: Norsk Presseforbund og Stiftelsen Fritt Ord, med støtte fra Norsk Journalistlag, Norsk Redaktørforening og Mediebedriftenes Landsforening

Nyheter

Røykere

Dokumentarfilm om et røykerom i Grønland og bok om Epstein på norsk – Se nye tildelinger i juni 2026

2. juli 2026

Sturla Pilskog og Screen Story Film og TV skal lage dokumentarfilmen «The Smoking Room» om ett lite røykerom på en fiskefabrikk i Maniitsoq, Grønland. DN-journalistene Tore Gjerstad og Gard Oterholm skal skrive bok om Epstein og Norge på Kagge forlag. Fenris Film og Mona Riise skal lage dokumentar om Odd Nordstoga. Fotograf Helene Mariussen utforsker feministisk porno mens Giulia Mangione har brukt seks år på folk som venter på verdens undergang.
Se alle nye prosjekter som fikk støtte i juni 2026.

Gard Steiro, Sun Heidi Sæbø, Guro Lindebjerg og Eivind Ljøstad. Foto Sæbø: Johanna Siring. Foto Steiro: Javad Parsa/NTB

Fritt Ord på Arendalsuka: Mediene i KI – og Hvem slipper til i media

2. juli 2026

Fritt Ord er på Arendalsuka i august. Velkommen til “Hvem kommer til orde i norske medier?” mandag 10. august kl 14.30 og “KI og veien videre for mediene” mandag 10. august kl 1630.

Fritt Ords journaliststipend i Oxford – The Fritt Ord Journalism Fellowship 2027

1. juli 2026

Stiftelsen Fritt Ord lyser ut et halvårig journaliststipend ved Reuters Institute for the Study of Journalism ved universitetet i Oxford, England, med studiestart i januar 2027.

Søknadsfristen for studieoppholdet som starter januar 2027, er 1. september 2026, kl 12.00 (på dagtid).

Les om prosjektene til tidligere fellower.

Mathias Fischer.

Ny avis på Vestlandet og mer innsyn i «hemmelige» eiere –  nye tildelinger i journalistikk juni 2026

26. juni 2026

Innsyn.no skal utvides med søk i «hemmelige» norske eiere, Syn og Segn får støtte til nye utgaver og den nye avisen «Vestlendingen» lanseres i august.
– Ingen av debatt- og idéavisene i Norge har hovedsete utenfor Oslo, sier Vestlendingens kommende redaktør, Mathias Fischer.
Se alle nye tildelinger i utlysningen «Norsk Journalistikk» i juni 2026.