Undersøkelse om mediefrilansernes vilkår

25. september 2019

Andelen frilansere øker i flere land, men det finnes lite forskningsbasert kunnskap om arbeidsvilkårene for journalister, fotografer og kritikere uten fast ansettelse. Sammen med NJ Frilans, Pressefotografenes Klubb og Kritikerlaget har Fritt Ord tatt initiativ til en undersøkelse som vil kartlegge utfordringene frilansere og midlertidige står overfor.

Rapporten Høy trivsel – dårlige kår. Frilansundersøkelsen 2019 kan lastes ned her.

Prosjektet gjennomføres av medieforskerne Birgit Røe Mathisen ved Nord universitet og Anders Graver Knudsen ved OsloMet, og vil blant annet undersøke lønn og honorarutvikling, forhold til oppdragsgiver og andre arbeidsforhold knyttet til frilansrollen. Spørsmål om etiske dilemma som kan oppstå i jobben er også inkludert.

En spørreundersøkelse bestående av rundt 60 spørsmål ble sendt ut medlemmene av de tre organisasjonene onsdag 22. mai.

– Vi har lite forskningsbasert kunnskap om frilanseres arbeidsvilkår. Dette er faktisk første gang det lages en så omfattende kartlegging av frilanseres kår i Norge. Jo flere svar vi får, jo mer solid blir kunnskapsgrunnlaget vårt, sier Birgit Røe Mathisen til NJ.no.

Stiftelsen Fritt Ord har lenge hatt medier og journalistikk som et av sine kjerneområder, og for stiftelsen er det viktig å bidra til å stimulere og styrke norsk journalistikk. Stiftelsen har satt av inntil 25 millioner kroner i året til journalistikkprosjekter, inkludert ti årlige stipender til frilanskritikere. Satsingene har til hensikt å gi frilansere og fast ansatte journalister mulighet til å bruke mer tid og ressurser på krevende prosjekter av betydning for samfunnet, og er et svar på den pressede den viktige og krevende journalistikken befinner seg i.

Resultatene av frilansundersøkelsen ble lagt fram på en felles nasjonal konferanse om frilanseres vilkår hos Fritt Ord 25. september 2019. Les mer om lanseringen her.

Nyheter

Bård Vegar Solhjell taler ved tildelingen av en Fritt Ords honnør i 2021

Bård Vegar Solhjell ny styreleder i Fritt Ord

1. juli 2025

Bård Vegar Solhjell (53) har tiltrådt som ny styreleder i Stiftelsen Fritt Ord.

Farouk Al-Kasim og Halkawt Mustafa

Lager filmen «Farouk» – om geologen som sikret Norge oljen

1. juli 2025

Geologen Farouk Al-Kasim ble ansatt på Oljekontoret i 1968 og formet norsk oljeforvaltning i tiårene etter. Nå skal dokumentarfilmregissør Halkawt Mustafa og produsent Janne Hjeltnes lage filmen om Al-Kasims liv og refleksjoner.
– Farouk forteller meg noe i denne filmen som han ikke har snakket høyt om før, fordi han alltid har fortalt den versjonen han føler Norge vil høre, sier Mustafa, som selv har irakiske røtter.

Les intervjuet med regissøren og se alle Fritt Ords nye ordinære tildelinger i juni 2025.

Collage med ansikter

Kulturavisen TBATBA.no og nye tildelinger i journalistikk juni 2025

23. juni 2025

– Kulturjournalistikken er under press. Noe av problemet er medier som ikke dekker kultur på formater og måter som appellerer til folk under 30 år, sier Ida Madsen Hestman, redaktør, frilanskritiker og stifter av TBATBA.no. I fjor startet hun avisen hun selv ville lest.

Magasinet TBA er blant dem som har fått støtte i juni 2025. Se hele listen med tildelinger i Norsk Journalistikk.

Lansering av Reuters Digital News Report 2025

17. juni 2025

Frokostseminar: Danby Choi, redaktør i Subjekt, og Karoline Fossland, podkastsjef i Aftenposten, kommenterer den norske delrapporten Reuters Digital News Report 2025 sammen med medieforsker Hallvard Moe og Craig Robertson
tirsdag 17. juni 2025 kl. 08.30-09.45
Uranienborgveien 2, Oslo

Reuters Digital News Report 2025 lanseres internasjonalt natt til 17. juni.

Arrangører: Stiftelsen Fritt Ord, Reuters Institute for the Study of Journalism i Oxford og Universitetet i Bergen