Beredskap i en våpenby

10. oktober 2025

Folkebiblioteket i “våpenbyen” Kongsberg er blant dem som fikk støtte i Fritt Ords biblioteksutlysning «Litterær beredskap».
– I en krigslignende situasjon kan Kongsberg bli et viktig strategisk mål for en fiende, sier biblioteksjef Oda Cornelia Knudsen. Det er utgangspunktet for en serie debattmøter om bøker om krig, fred og beredskap.

Til sammen 37 av 117 bibliotek som søkte, får støtte til bokbaserte diskusjoner om beredskap.

Fritt Ord lyste 14. april 2025 ut tilskudd à kr 60 000 til lese- og formidlingsprosjekter med utgangspunkt i norsk skjønnlitteratur, sakprosa og tegneserier. Søkerne har stått fritt i valg av tema, forfattere og boktitler. Det ble mottatt 117 søknader og innvilget støtte til 37 prosjekter, med til sammen kr 2 170 500.

Et av dem er Kongsberg bibliotek med sitt prosjekt «Litterær beredskap: Beredskap i en våpenby». Det består av serie arrangementer våren og høsten 2026: panelsamtaler, foredrag, debatter og en lesesirkel.
– Vi anser det som svært viktig at vi som bibliotek er med på å bevisstgjøre innbyggerne i forhold til ulike former for beredskap – det er mer enn vann- og matlager hjemme, sier biblioteksjef Oda Cornelia Knudsen. 
Hun og biblioteket understreker at Kongsberg er i en helt spesiell situasjon med tanke på beredskap i krig, fordi Kongsberg Gruppen holder til i byen. De er en av Europas største våpenprodusenter med sitt materiell og ekspertise. Dessuten ligger et militært øvelsesområde, Heistadmoen, rett ved. 

– I en krigslignende situasjon kan derfor deler av Kongsberg være et viktig strategisk mål for en potensiell fiende. Hvordan befolkningen egentlig skal forholde seg til dette, er utgangspunktet for diskusjonene, sier Knudsen. 

Lågen og tilfluktsrom
Det handler blant annet om tilfluktsrom, bruer over Lågen, grunnvannsforsyning og fem lokale kraftverk og ulike typer beredskap: 

  • Psykologisk beredskap: bygge trygghet gjennom kunnskap, holdninger og ferdigheter. 
  • Sosial beredskap: bygge samhold gjennom å ha hjerterom for og kunnskap om. 
  • Mental og kulturell beredskap: vite hvem vi er, og hva vi vil.

Og, ikke minst, praktisk beredskap. Hun forteller videre:  

– Vi må øve på det vi må kunne og trene på det vi ikke kan. Og hvem vi lytter vi til om mediene er nede? Vi må kunne vurdere kilder slik at vi gjenkjenner sikre og usikre digitale kilder, vi må kjenne til FM-nettet, vite om hytter og vannkilder, kunne enkelt hagebruk og ha et tilstrekkelig lager av mat, vann og varme klær.

Biblioteket som møteplass
Biblioteksjefen mener bibliotekets funksjon som møteplass og som en pålitelig informasjonsaktør i lokalsamfunnet er viktig, både nå og hvis noe skulle skje.

I arrangementsrekka planlegges det blant annet en panelsamtale med hovedspørsmålet: «Hva gjør Kongsbergsamfunnet om hele byen blir tatt som gissel?» Mulige deltakere er kommunikasjonsansvarlig i Kongsberg Gruppen, leder for Kongsberg brann- og redningstjeneste, e-verkssjefer, leder av Kongsberg Røde Kors, kommunal beredskapskoordinator og kommunalsjef for helse og omsorg. En annen samtale vil være med historien som bakteppe: Vil det være trygt på Kongsberg under et eventuelt angrep? Hva skjedde under andre verdenskrig? Kan vi trekke veksler på praktisk kunnskap fra 1940-tallet? Og hva er det forsvaret ikke kan gjøre, men som sivilbefolkninga bør gjøre på et sted som Kongsberg? 

Terje Tvedt på Filosofisk kafé på Kongsberg bibliotek, september 2025. Foto: Kongsberg bibliotek

Selvberging, sopptur og KV-fabrikk
Biblioteket ønsker her å invitere oberst, forfatter og forsker Tormod Heier, sammen med Kongsberg kommune og Kongsberg historielag. Til å snakke om selvberging ønsker de å invitere Per Olaf Lundteigen, en frittalende stortingspolitiker som driver egen gård og har vært opptatt av selvberging og praktisk kunnskap hele livet. Utgangspunktet blir både praktiske håndbøker og enkle fagbøker som kokebøker, “Hel ved”, snekkerbøker, gjør det selv-bøker, sybøker, soppbøker og hagebøker, samt historie, litteratur fra og om første og andre verdenskrig og ikke minst om KV-fabrikken.  

Videre blir det snakk om desinformasjon, propaganda og narrativ.  Er vi fanga av våre egne skjermer? Og hvilke konsekvenser får dette igjen for leseferdigheter, utvikling, dannelse – og ikke minst beredskapen? Til ett arrangement håper de på forfatter Maria Alnæs, forfatter og samfunnsdebattant Jan Arild Snoen og Reidun Samuelsen fra Medietilsynet, og vil spesielt invitere inn elever i videregående skole og deres foreldre. Blant de aktuelle bøkene er Maja Lundes “Skjerm barna”, Gaute Brochmanns “De digitale prøvekaninene” og Johann Haris “Stjålet fokus”.

Forfatterbesøk på Kongsberg bibliotek med Kyrre Andreassen i mars, Sølvsalen på Krona. Foto: Kongsberg bibliotek

Kamp om narrativene
Til arrangementet «Kampen om narrativet!» ønsker det lokale biblioteket seg fotograf Jonas Bendiksen og hans “The Book of Veles” om å manipulere bilder, kunstig intelligens og trollfabrikker. 

– Det å eie et narrativ utspiller seg blant annet i krigen mellom israelerne og palestinerne. Og både Trump og Putin har sine versjoner. Andre eksempler på narrativer kan være rumpeimplantater (som Sophie Elise opererer inn), vitaminbehandlinger intravenøst (som Isabel Raad betaler for), og bølgen av kommende mammaer som vil føde uassistert hjemme fordi de har sett på TikTok at det går greit.

Uansett hva det er, så må vi vanlige mennesker forholde oss til slike narrativer. Hvor går grensene mellom kunnskap og tullball? Hvem skal vi stole på?, spør Knudsen – og tar det videre til debatt.
 
Til slutt i serien blir det lesesirkel om science fiction-forfatteren Margaret Atwood og andre dystopiske verker fra Naomi Alderman og George Orwell til Suzanne Collins og Aldous Huxley.

Kongsberg bibliotek har fått 60 000 kroner i støtte, og dekker selv utgiftene til debattene utover dette.

Her er alle bibliotekene som har fått støtte:

  • Arendal bibliotek, Litterær beredskap: I beredskap for demokratiet, kr 60 000
  • Asker bibliotek, Litterær beredskap: Viten og vilje – festival, kr 60 000
  • Askøy Folkebibliotek, Litterær beredskap: I tilfelle krise, kr 54 500
  • Bærum bibliotek, Litterær beredskap: Vær beredt!, kr 60 000
  • Deichman Grünerløkka, Litterær beredskap: Arrangementsrekke med utgangspunkt i skjønnlitteratur, kr 60 000
  • Elverum bibliotek, Litterær beredskap: Books on War – Hvordan skal vi beholde demokratiet?, kr 60 000
  • Fredrikstad bibliotek, Litterær beredskap: Nå prekær vi fremtid – fremtidshøst på Fredrikstad bibliotek, kr 60 000
  • Froland bibliotek, Litterær beredskap: Naturlig beredskap – hvordan skaper vi et godt samfunn og hva kan vi gjøre for å ta vare på det?, kr 60 000
  • Gjesdal kommune, Litterær beredskap: Ung beredskap – Litteratur som motstandskraft, kr 60 000
  • Gjøvik kommunde, Litterær beredskap: Arrangementsrekke, kr 60 000
  • Hamar bibliotek, Litterær beredskap: Litteraturens rolle og tilgjengelighet i krisetid, kr 60 000
  • Hammerfest bibliotek, Litterær beredskap: KI og demokrati, kr 51 500
  • Haugesund folkebibliotek, Litterær beredskap: Arrangementsserie, kr 60 000
  • Hemsedal kommune, Litterær beredskap: Litterær beredskap i ei uroleg tid, kr 60 000
  • Hurdal kommune, Litterær beredskap: Styrke enkeltindividets beredskap, kr 24 500
  • Kongsberg kommune, Litterær beredskap: Beredskap i en våpenby – i krig og fred, kr 60 000
  • Lillehammer kommune, Litterær beredskap: Kunnskap er beredskap, kr 60 000
  • Lom folkebibliotek, Litterær beredskap: Lesing som beredskap, kr 60 000
  • Løten kommune, Litterær beredskap: Samfunnets motstandskraft, kr 60 000
  • Nordre Follo bibliotek, Litterær beredskap: Hvordan forstå oss selv og verden bedre i en urolig tid – og være beredt, kr 60 000
  • Østre Toten folkebibliotek, Litterær beredskap: Arrangementsrekke, kr 60 000
  • Rælingen bibliotek, Litterær beredskap: Tenke klart i en distrahert tid, kr 60 000
  • Randaberg kommune, Litterær beredskap: Festivalen Propaganda, løgner og sannhet: Troll i ord – Hybridkrig – Tenk!, kr 60 000
  • Rauma kommune, Litterær beredskap: Lesing, samtale og fellesskap i urolige tider, kr 60 000
  • Ringsaker bibliotek, Litterær beredskap: Forfattermøter, bokbad og samtaler, kr 60 000
  • Risør bibliotek, Litterær beredskap: Demokrati og samtaler på tvers, kr 60 000
  • Sandefjord bibliotek, Litterær beredskap: Med ordet i si makt, kr 60 000
  • Sandnes bibliotek, Litterær beredskap: Beredskap fra ulike vinkler, kr 60 000
  • Stord folkebibliotek, Litterær beredskap: Arrangementsrekke og lesesirkel, kr 60 000
  • Sula bibliotek, Litterær beredskap: Litteratur som beredskap, kr 60 000
  • Trondheim folkebibliotek, Litterær beredskap: Demokrati og litterær beredskap, kr 60 000
  • Tysvær bibliotek, Litterær beredskap: Kunnskapen som ber oss – beredskap, fellesskap og forteljingar, kr 60 000
  • Vestby bibliotek, Litterær beredskap i Vestby og Son bibliotek, kr 60 000
  • Vestre Toten kommune, Litterær beredskap: Tre beredskapslagre for vår tid, kr 60 000
  • Vestvågøy kommune, Litterær beredskap: Bibliotek og beredskap, kr 60 000
  • Voss bibliotek, Litterær beredskap: Demokratisk beredskap i nyere norsk sakprosa, kr 60 000
  • Ålesund kommune, Litterær beredskap: Litteratur i krisetid – lesing som beredskap og motstandskraft, kr 60 000

Nyheter

Kjersti Thorbjørnsrud, Dag Wollebæk og Audun Fladmoe.

– Skal forske på ytringsfrihet

6. oktober 2025

Nordmenns holdning til ytringsfriheten i Norge skal kartlegges igjen i år. En ny befolkningsundersøkelse i Fritt Ords monitorprosjekt starter høsten 2025, i samarbeid med Institutt for Samfunnsforskning. Tidligere undersøkelser ble gjort i 2013, 2017 og 2020.
– Ved forrige kartlegging for fem år siden så vi en økende polarisering i holdningen til ytringsfrihet mellom menn og kvinner og høyre- og venstresidevelgere. Vi er veldig spent på hvordan dette har utviklet seg, forteller forsker og prosjektleder Kjersti Thorbjørnsrud. Siden da har verden vært preget av krig, KI, TikTok og en helt ny type ytringsfrihetssituasjon globalt.

Folkemordet i Gaza og Big Tech

2. oktober 2025

Søndag 19. oktober 2025 kl. 15.30 på Cinemateket, Oslo
Fritt Ord, Masahat og Oslo Dokumentarkino inviterer til foredrag og samtale med Nadim Nashif om Big Techs medvirkning til folkemordet i Gaza.

Hva skjer i Georgia? Kunst, dokumentarfilm og kampen for demokratiet

22. september 2025

(Utsolgt) Mandag 29. september 2025 kl. 18.30 på Vega Scene, Oslo
«Mens kunsten ofte er forvist til å ligge på bunnen av finansielle prioriteringer, blir den paradoksalt nok den første målskiven til diktatorer.»

Fritt Ord inviterer til presentasjon av en hyperaktuell, kommende dokumentarfilm fra Georgia og samtale med to filmregissører om den politiske utviklingen i landet i samarbeid med Oslo Dokumentarkino, Stray Dogs Norway, Viken Filmsenter og Norsk Filmforbund. Journalist Ingerid Salvesen er moderator. Filmen har arbeidstittelen «Untitled». Av hensyn til filmskapernes sikkerhet nevner vi ikke navnene deres i forkant.

Invitasjon til finansielle rådgivere

21. september 2025

Stiftelsen Fritt Ord inviterer rådgivnings- og forvaltningsselskaper til å innlevere tilbud på finansiell rådgivning og relaterte tjenester for en tre- til femårsperiode fra 1.1.2026. Fritt Ord har siden 2019 hatt avtale med Grieg Investor, og kan fortsette denne, men vurderer fortløpende sine rådgivere og ønsker nå å innhente tilbud fra potensielle aktører for eventuelt å inngå ny avtale.