Fem vinnere av årets Fritt Ord-konkurranse

30. april 2021

Nå er vinnerne kåret i årets runde av Fritt Ord-konkurransen for videregående skole, der temaet er 22. juli. Det er kommet inn 340 bidrag i ulike sjangre, flere enn noen gang tidligere. Det er levert inn lyd- og videoproduksjoner, essay, kronikker og andre tekster.

Juryen har kåret fem vinnere totalt, en førstepris, en andrepris og tre tredjepriser. De fem vinnerne av konkurransen er:

1. pris:
Johanne Fearnley, Oslo katedralskole, VG3 – Elsker, elsker ikke – en verdensoppfattelse i fem roseblader

2. pris:
Sara Kristine Raanås Rein, Stavanger katedralskole, VG3 – Fascismens påvirkning på 22. juli

3. priser:
Hussain Al-Nasrallah, Oslo katedralskole, VG2 – En rose er ikke nok
Jon Mika Nystad Eskonsipo, Breivang vgs, VG2 – Echo
Katja Sørbye Lutnæs, Oslo katedralskole, VG3 – Hatet som ikke må falle i bakgrunnen

Førstepremien er et stipend på kr 20 000, andrepremien kr 15 000 og tredjepremien kr 10 000. I tillegg består premien av en reise til Strasbourg, der prisvinnerne besøker EU-parlamentet, Europarådet og Menneskerettighetsdomstolen. Reisen vurderes opp mot koronasituasjonen.

Terrorangrepene i Oslo og på Utøya satte varige spor, og i år har det gått ti år siden hendelsene. Hvordan har bøker, filmer, aviser og andre medier forholdt seg til terrorangrepene i ettertid? Vi skulle ha mer åpenhet, mer demokrati, men aldri naivitet. Har vi i de ti årene etterpå klart å leve opp til dette? Det er blant temaene som årets deltakere har diskutert og belyst. Mange har trukket linjer egen oppvekst, der de som barn fikk med seg hva som skjedde, og så har hendelsen blitt klarere ettersom årene har gått. Vinnerbidragene har til felles at de griper fatt i politiske og samfunnsmessige sider av 22. juli-tematikken.

Les mer om årets utlysning her.

De fleste innleverte bidragene har i år vært tekster, og nivået har jevnt over vært høyt. Det ligger arbeid og anstrengelser i hvert eneste bidrag, og Fritt Ord vil takke alle som har sendt inn prosjektene sine.

Nyheter

Bård Vegar Solhjell taler ved tildelingen av en Fritt Ords honnør i 2021

Bård Vegar Solhjell ny styreleder i Fritt Ord

1. juli 2025

Bård Vegar Solhjell (53) har tiltrådt som ny styreleder i Stiftelsen Fritt Ord.

Farouk Al-Kasim og Halkawt Mustafa

Lager filmen «Farouk» – om geologen som sikret Norge oljen

1. juli 2025

Geologen Farouk Al-Kasim ble ansatt på Oljekontoret i 1968 og formet norsk oljeforvaltning i tiårene etter. Nå skal dokumentarfilmregissør Halkawt Mustafa og produsent Janne Hjeltnes lage filmen om Al-Kasims liv og refleksjoner.
– Farouk forteller meg noe i denne filmen som han ikke har snakket høyt om før, fordi han alltid har fortalt den versjonen han føler Norge vil høre, sier Mustafa, som selv har irakiske røtter.

Les intervjuet med regissøren og se alle Fritt Ords nye ordinære tildelinger i juni 2025.

Collage med ansikter

Kulturavisen TBATBA.no og nye tildelinger i journalistikk juni 2025

23. juni 2025

– Kulturjournalistikken er under press. Noe av problemet er medier som ikke dekker kultur på formater og måter som appellerer til folk under 30 år, sier Ida Madsen Hestman, redaktør, frilanskritiker og stifter av TBATBA.no. I fjor startet hun avisen hun selv ville lest.

Magasinet TBA er blant dem som har fått støtte i juni 2025. Se hele listen med tildelinger i Norsk Journalistikk.

Lansering av Reuters Digital News Report 2025

17. juni 2025

Frokostseminar: Danby Choi, redaktør i Subjekt, og Karoline Fossland, podkastsjef i Aftenposten, kommenterer den norske delrapporten Reuters Digital News Report 2025 sammen med medieforsker Hallvard Moe og Craig Robertson
tirsdag 17. juni 2025 kl. 08.30-09.45
Uranienborgveien 2, Oslo

Reuters Digital News Report 2025 lanseres internasjonalt natt til 17. juni.

Arrangører: Stiftelsen Fritt Ord, Reuters Institute for the Study of Journalism i Oxford og Universitetet i Bergen