Første tildelinger klare fra Fritt Ords krisebevilgninger

17. april 2020

De første tildelingene fra Stiftelsen Fritt Ords ekstrabevilgning på 40 millioner kroner under koronakrisen er nå klare. Se oversikten her. Til sammen 15,5 millioner er delt ut til 119 prosjekter.

Denne første tildelingen gjelder søknader om mer enn 100 000 kroner til første ekstra-søknadsfrist., 31. mars 2020. Svarene på søknader om 100 000 kroner eller mindre kommer i løpet av få uker. Det kom 1220 søknader til fristen.

Det er gitt støtte til et bredt mangfold av prosjekter som gjelder digital formidling, som har koronakrisen og dens konsekvenser som tema, eller som på andre måter er relatert til den spesielle situasjonen. Fritt Ords mål med ekstramidlene er å bidra til å opprettholde og styrke en levende offentlighet i tiden fremover.

Blant bevilgningene er 500 000 kroner til Yellow Log for å etablere online-filmfestivaler, 100 000 til Antipode Films for å lage e-bok om koronakrisens følger for aktører i kulturlivet, 150 000 til litteraturavisen BLA til et eget koronanummer, 200 000 til Monday Production avd. Norsk Fjernsyn til en dokumentar om norsk beredskap, 100 000 til Senter for undersøkende journalistikk til research og samarbeid om koronarelatert journalistikk, 300 000 til fotografene og forfatterne i Epalo til prosjektet «Ytterkanter 2020», 300 000 til fotografene Sofie Amalie Klougart og Christian Belgaux til prosjektet «Dette året», 100 000 til Samlaget til podkasten og bokserien «Verda etterpå», 1 million til Store norske leksikon til økt artikkelskriving fra frilansskribenter og 70 000 til avisen Firda til artikkelserien «Kva no, handelsbyen Førde?».

Tre norske litteraturhus har fått bevilgninger til omfattende digitale formidlingsprogrammer som involverer et stort antall forfattere og frilansere. Det er Litteraturhuset i Oslo (1,5 millioner kroner), Litteraturhuset i Bergen (800 000), Litteraturhuset i Fredrikstad (600 000) og Litteraturhuset i Trondheim (250 000).

Neste søknadsfrist for ekstramidlene er 30. april kl 15. Se Fritt Ords nettside for nærmere informasjon om kriteriene: http://www.frittord.no/aktuelt/koronakrisen-fritt-ord-med-40-millioner-ekstra-til-prosjekter/

Fritt Ord har også en søknadsfrist for ordinære prosjekter 5. mai, og for journalistikk og de årlige kritikkstipendene 8. mai.

For mer informasjon, kontakt oss på e-post – post@frittord.no.

Nyheter

Røykere

Dokumentarfilm om et røykerom i Grønland og bok om Epstein på norsk – Se nye tildelinger i juni 2026

2. juli 2026

Sturla Pilskog og Screen Story Film og TV skal lage dokumentarfilmen «The Smoking Room» om ett lite røykerom på en fiskefabrikk i Maniitsoq, Grønland. DN-journalistene Tore Gjerstad og Gard Oterholm skal skrive bok om Epstein og Norge på Kagge forlag. Fenris Film og Mona Riise skal lage dokumentar om Odd Nordstoga. Fotograf Helene Mariussen utforsker feministisk porno mens Giulia Mangione har brukt seks år på folk som venter på verdens undergang.
Se alle nye prosjekter som fikk støtte i juni 2026.

Gard Steiro, Sun Heidi Sæbø, Guro Lindebjerg og Eivind Ljøstad. Foto Sæbø: Johanna Siring. Foto Steiro: Javad Parsa/NTB

Fritt Ord på Arendalsuka: Mediene i KI – og Hvem slipper til i media

2. juli 2026

Fritt Ord er på Arendalsuka i august. Velkommen til “Hvem kommer til orde i norske medier?” mandag 10. august kl 14.30 og “KI og veien videre for mediene” mandag 10. august kl 1630.

Fritt Ords journaliststipend i Oxford – The Fritt Ord Journalism Fellowship 2027

1. juli 2026

Stiftelsen Fritt Ord lyser ut et halvårig journaliststipend ved Reuters Institute for the Study of Journalism ved universitetet i Oxford, England, med studiestart i januar 2027.

Søknadsfristen for studieoppholdet som starter januar 2027, er 1. september 2026, kl 12.00 (på dagtid).

Les om prosjektene til tidligere fellower.

Mathias Fischer.

Ny avis på Vestlandet og mer innsyn i «hemmelige» eiere –  nye tildelinger i journalistikk juni 2026

26. juni 2026

Innsyn.no skal utvides med søk i «hemmelige» norske eiere, Syn og Segn får støtte til nye utgaver og den nye avisen «Vestlendingen» lanseres i august.
– Ingen av debatt- og idéavisene i Norge har hovedsete utenfor Oslo, sier Vestlendingens kommende redaktør, Mathias Fischer.
Se alle nye tildelinger i utlysningen «Norsk Journalistikk» i juni 2026.