Hva hvis Julian Assange blir utlevert?

31. mai 2023

Wikileaks-gründer Julian Assange sitter fengslet i London i påvente av eventuell utlevering til USA. I juni skal saken opp. Hva betyr det for journalister og varslere om han blir utlevert? Prosjektet «Justice, Democracy and Media Freedom» forsøker svare på dette – med blant annet tidligere Labour-leder Jeremy Corbyn og forfatter Stefania Maurizi på Oslo-besøk i helgen.

Hva kan en utlevering av Assange innebære for undersøkende journalister og varslere i fremtiden? Det er spørsmålet som arrangementene «Justice, Democracy and Media-Freedom» vil stille i et seminar-og debatt-event på Litteraturhuset i Oslo og Universitetet i Oslo.

Forfatteren Stefania Maurizi vil snakke om sin nye bok «Secret Power – Wikileka and its Enemies», fulgt av den batten om ytringsfriheten i lys av saken mot Julian Assange.

Det hele skjer i samarbeidet mellom Universitetet i Oslo og gruppene Setjulianfree.org og Oslo Peace & Justice. Sistnevnte er den konkrete følgen av et event som ble holdt for Julian Assange og Wikileaks i Jakobs-kulturkirke i Oslo i 2022. I januar i år arrangerte gruppen også et støtte-event i St Pancras Church i London der Julian Assange fikk en ytringsfrihetspris.

– Vi vil ikke bare se på offeret Assange, men også på de sakene han har engasjert seg i og som mange deler bekymring for: ytringsfriheten som er under press også i demokratier som de nordiske og europeiske landene, rettssystemet som manipuleres i det skjulte, sier John Yngvar Jones, en av arrangørene.

– I år vil vi heve blikket utover det personlige om overgrep mot varsleren og publisisten Assange, og mer se sammen med sammen kamp for åpenhet, retten til å få del i viktig informasjon der hvor til og med mediene svikter.

Fra paneldebatten. Foto: Justice, Democracy and Media-Freedom

Her er deler av programmet

Søndag 4 juni på Litteraturhuset i Oslo

Filmvisning Death in Camp Delta, Guantanamo film av Erling Borgen)

Boklansering av «Secret Power – Wikileka and its Enemies» av Stefania Maurizi. Hun er prisvinnende italiensk gravejournalist fra Il Fatto Quotidiano som har arbeidet med hemmelig Wikileaks-materiale siden 2009. Forfatteren samtaler med Jeremy Corbyn.

Panelsamtale om utfordringer for ytringsfriheten i dagens Europa med Jeremy Corbyn, Arne Ruth, Andrej Hunko, Jonathan Cook, Dr. Deepa Govindarajan Driver, Mansoor Adayfi og Stefania Maurizi.

Utstilling av bilder laget av Guantanamo-fanger.

Mansoor Adayfi t.v.
Foto: Justice, Democracy and Media-Freedom

Mandag 5 juni, Kl. 12-14 i Gamle festsal, Universitetet i Oslo

Foredragsserie med blant annet

Stefania Maurizi om funnene i sin bok Secret Power, Wikileaks and its Enemies

Mansoor Adayfi om sine år i Guantanamo-leir.

Dr Deepa Govindarajan Driver om Assange-høringene i Old Bailey, London

Fritt Ord har støttet arrangementene med 100 000 kroner.

Saken er oppdatert 21. juni 2023 med bilder av eventet – og med en endring i programmet (til Mansoor Adayfi)

Nyheter

Røykere

Dokumentarfilm om et røykerom i Grønland og bok om Epstein på norsk – Se nye tildelinger i juni 2026

2. juli 2026

Sturla Pilskog og Screen Story Film og TV skal lage dokumentarfilmen «The Smoking Room» om ett lite røykerom på en fiskefabrikk i Maniitsoq, Grønland. DN-journalistene Tore Gjerstad og Gard Oterholm skal skrive bok om Epstein og Norge på Kagge forlag. Fenris Film og Mona Riise skal lage dokumentar om Odd Nordstoga. Fotograf Helene Mariussen utforsker feministisk porno mens Giulia Mangione har brukt seks år på folk som venter på verdens undergang.
Se alle nye prosjekter som fikk støtte i juni 2026.

Gard Steiro, Sun Heidi Sæbø, Guro Lindebjerg og Eivind Ljøstad. Foto Sæbø: Johanna Siring. Foto Steiro: Javad Parsa/NTB

Fritt Ord på Arendalsuka: Mediene i KI – og Hvem slipper til i media

2. juli 2026

Fritt Ord er på Arendalsuka i august. Velkommen til “Hvem kommer til orde i norske medier?” mandag 10. august kl 14.30 og “KI og veien videre for mediene” mandag 10. august kl 1630.

Fritt Ords journaliststipend i Oxford – The Fritt Ord Journalism Fellowship 2027

1. juli 2026

Stiftelsen Fritt Ord lyser ut et halvårig journaliststipend ved Reuters Institute for the Study of Journalism ved universitetet i Oxford, England, med studiestart i januar 2027.

Søknadsfristen for studieoppholdet som starter januar 2027, er 1. september 2026, kl 12.00 (på dagtid).

Les om prosjektene til tidligere fellower.

Mathias Fischer.

Ny avis på Vestlandet og mer innsyn i «hemmelige» eiere –  nye tildelinger i journalistikk juni 2026

26. juni 2026

Innsyn.no skal utvides med søk i «hemmelige» norske eiere, Syn og Segn får støtte til nye utgaver og den nye avisen «Vestlendingen» lanseres i august.
– Ingen av debatt- og idéavisene i Norge har hovedsete utenfor Oslo, sier Vestlendingens kommende redaktør, Mathias Fischer.
Se alle nye tildelinger i utlysningen «Norsk Journalistikk» i juni 2026.