Tett på kildene – skolebibliotek får støtte til kildekritisk tenking

26. juni 2024

39 skolebibliotek over hele landet får Fritt Ord-stipend og en gladnyhet fra regjeringen.

Nok et skoleår er omme, et år som har vært preget av debatter om PISA-resultater, skjermbruk, plagiering, trykte bøker og leselyst. For skolebibliotekene har det også vært noen avgjørende måneder politisk, der en lang kamp for å definere skolebibliotekenes rolle klarere i lovverket til slutt endte i full seier.

Satsingsområde for Fritt Ord

For Fritt Ord er skolebibliotek i videregående skole et satsingsområde, i form av stipendutlysningen «Tett på kildene». Hele 39 skolebibliotek ved videregående skoler over hele landet får støtte til sine pedagogiske opplegg, som skal styrke elevenes forståelse og bruk av kilder.

– Elevene trenger å lære digital motstandskraft, og skolebibliotekene spiller en sentral rolle i det arbeidet, sier prosjektleder Joakim Lie i Fritt Ord, som er glad for at utlysningen har inspirert så mange skolebibliotek til å søke midler.

– I mange sammenhenger har det blitt påpekt at biblioteket sprer leselyst og leseglede. Skolebiblioteket er like viktig for å lære elevene å sortere kilder og danne seg et pålitelig bilde av verden i en stadig mer rotete informasjonsstrøm, sier Joakim Lie.

Skolebiblioteket ved Mailand videregående skole i Lørenskog får 50 000 kroner til prosjektet «Har du dobbeltsjekket?». Bibliotekar Anne Brit Ingholm kaller stipendet en gavepakke.

– Alle læreplaner vektlegger kritisk tenkning, kildehåndtering eller kildekritikk, men det blir ofte noe som gjøres av hver faglærer i eget klasserom. Et stipend til undervisningsopplegg kan øke felles innsats og løfte kvaliteten og intensiteten på opplæringen, forteller hun.

– Det å få stipend gjør at skolen, rent praktisk, kan leie inn forelesere og bidragsytere vi ellers ikke ville hatt råd tid. Det skaper en positiv og mer forpliktende ramme rundt det felles ansvar både skolebibliotekar og lærer har for å heve elevenes informasjonskompetanse.

Skolebibliotekarene på Mailand kaller seg Rysjedamene. Foto: Rysjedamene
Anne Brit Ingholm.

Styrking av lovverket
Anne Brit Ingholm har vært svært aktiv i Aksjon skolebibliotek, som har jobbet utrettelig med å styrke lovverket rundt skolebibliotekene. Det ble rabalder da forskriften til ny opplæringslov foreslo å svekke skolebibliotekene. Tidligere i år arrangerte Fritt Ord et frokostmøte med sentrale politikere og aktører, for å diskutere hva som skjer med ytrings- og informasjonsfriheten hvis skolebibliotekene svekkes. Alle paneldeltakerne la vekt på at styrking av skolebiblioteket er helt nødvendig.

Frokostmøtet 18. april 2024

Voldsom politisk mobilisering førte rett før sommeren til en reversering av regjeringens forslag og en styrking av skolebibliotekene. Det er en stor seier for både skolebibliotekarer, elever og demokratiet.

– Jeg tror en av grunnene til at vi lyktes var at mange organisasjoner stilte seg bak det samme budskapet. Aksjon skolebibliotek består av 16 ulike organisasjoner. Vi sendte ut vårt forslag til forskrift til alle avisredaktører, høgskole- og universitetsrektorer, og små og store organisasjoner som har med barn og unge å gjøre. Det ble en del snakk om skolebibliotek utenfor det vanlige ekkokammeret, sier Anne Brit Ingholm.

Utvikle kritisk tenkning
Det politiske arbeidet til Aksjon skolebibliotek slutter ikke med forskriftsseieren. Nå ser de fremover.

– Nå skal regjeringen i gang med en strategi for digital dømmekraft, og det er jo nok en arena hvor skolebibliotek bør ha en sentral plass. Nå kan vi jo heldigvis vise til et lovverk hvor det står at skolebibliotek skal utjevne sosiale forskjeller og bidra til å utvikle kritisk tenkning, sier Ingholm.

Joakim Lie anerkjenner initiativet Aksjon skolebibliotek har tatt i denne saken.

– Aksjon skolebibliotek har vært med på å løfte og belyse den avgjørende plassen skolebibliotekene har for elevenes læring, sier Joakim Lie.

Her kan du se alle skolebibliotekene som har fått stipender

  • Askim videregående skole, Tett på kildene: Hvem kan vi egentlig stole på?, kr 50 000
  • Bjertnes videregående skole, Tett på kildene: Du skal ikke tro alt du ser, kr 50 000
  • Bjørkelangen videregående skole, Tett på kildene: Kilder som inspirasjon, kr 50 000
  • Bodin videregående skole, Tett på kildene: Kampen om sannheten, kr 50 000
  • Borgund videregåendes skolebibliotek, Tett på kildene: Jonas Bendiksen og “The Book of Veles”, kr 50 000
  • Cissi Klein videregående skole, Tett på kildene: Kvinneperspektiv, kr 50 000
  • Dønski videregående skole, Tett på kildene: To år med bedrag, kr 50 000
  • Drammen videregående skole, Tett på kildene: Skolebiblioteket som forskningsverksted, kr 50 000
  • Elvebakken videregående skole, Tett på kildene: Fotografiets dokumentariske verdi, kr 50 000
  • Florø vgs. og Førde vgs., Tett på kildene: Korleis finne fram i informasjonsjungelen?, kr 50 000
  • Frogn videregående skole, Tett på kildene: Nå snakker jeg!, kr 50 000
  • Gjøvik videregående skole, Tett på kildene: Make Fake, kr 50 000
  • Inderøy bibliotek, Tett på kildene: Økt bevissthet og kompetanse i kritisk dømmekraft, kr 50 000
  • Kirkeparken videregående skole, Tett på kildene: iMatter i Moss, kr 50 000
  • Kvam vidaregåande skule, Tett på kildene: Etteretteleg skulearbeid, kr 50 000
  • Lillestrøm videregående skole, Tett på kildene: Bruk av kilder i realfagene, kr 50 000
  • Mailand videregående skole – skolebiblioteket, Tett på kildene: Prosjektet “Har du dobbeltsjekket?”, kr 50 000
  • Mysen videregående skole, Tett på kildene: Ut av ekkokammeret!, kr 50 000
  • Nadderud videregående skole, Tett på kildene: Bibliotekets bidrag til kritisk literacy – kan det måles?, kr 50 000
  • Nesodden videregående skole, Tett på kildene: Våre kilder, kr 50 000
    000
  • Ole Vig videregående skole, Tett på kildene: Hvilke fortellinger kan vi finne om 2. verdenskrig der vi bor?, kr 40 000
  • Oslo by steinerskole, Tett på kildene: Munch i vår tid, kr 12 500
  • Oslo katedralskole, Tett på kildene: Vår oppmerksomhet – forstå vår samtid, kr 50 000
  • Oslo Voksenopplæring Sinsen, Tett på kildene: Demokrati og digital dømmekraft, kr 50 000
  • Porsgrunn videregående skole, Tett på kildene: Kildekritikk i skriveprosess, kr 50 000
  • Sandnes videregående skole, Tett på kildene: Snakker idretten sant?, kr 50 000
  • Sandvika videregående skole, Tett på kildene: Det var en gang en kilde, kr 50 000
  • Sola videregående skole, Tett på kildene: Kildebevisst! En startpakke i kildebevissthet for Vg1, kr 40 000
  • Steinkjer videregående skole, Tett på kildene: Fra Tik-Tok til kritisk tenkning – styrking av medborgerskap og kildekritikk, kr 50 000
  • Thor Heyerdahl videregående skole, Tett på kildene: Kildekritikk i algoritmenes tid, kr 17 700
  • Vardafjell vgs. og Skeisvang vgs., Tett på kildene: Demokrati i fare?, kr 50 000
  • Vestby videregående skole, Tett på kildene: Hvordan vet jeg hva som er sant? Kildebruk anno 2024, kr 45 500
  • Vinstra vidaregåande skule, Tett på kildene: Å tro eller ikke tro, det er spørsmålet, kr 28 200
  • Voss gymnas, Tett på kildene: Kjeldekritikkveka, kr 50 000
  • Voss vidaregåande skule, Tett på kildene: Berekraftsveka, kr 50 000
  • Vågsbygd videregående skole, Tett på kildene: En dannelsesreise i informasjonskompetanse, kr 50 000
  • Ålesund videregående skole, lokalitet Voldsdalsberga, Tett på kildene: Når vi har KI, trenger vi kilder da?, kr 50 000
  • Årstad videregående skole, Tett på kildene: Kildekritikk og kildetillit i arbeid med teikneserier, kr 50 000
  • Åssiden videregående skole, Tett på kildene: Kildekritikk med skolebiblioteket som læringsarena, kr 50 000

Nyheter

Frist 22. mai: Tett på kildene - utlysning til skolebibliotek på videregående skole 2026

7. april 2026

Fritt Ord lyser ut midler til skolebibliotek ved videregående skoler. Skolebiblioteket kan søke kroner 50 000 i økonomisk støtte til pedagogiske opplegg. Søknadsfrist er 22. mai 2026 og tilskuddet går til prosjekter som gjennomføres i skoleåret 2026/2027.

Gutt ser på øgle.

Disse får kritikerstipend 2026-2027

12. mai 2026

Stiftelsen Fritt Ord har delt ut sine tolv årlige kritikerstipender for 2026-2027. Stipendene skal resultere i løpende kritikk i perioden august 2026 til august 2027, og er på 250 000 kroner hver. Stipendene er tilsammen på tre millioner kroner.

Blant dem som får stipend er Heidi Bøhagen i Bergens Tidende. Hun skal bruke stipendet til podkastkritikk og å anmelde formater som faller litt mellom de tradisjonelle.

Spillkritiker Håkon Hoffart vil anmelde dataspill som mer enn bare forbrukerguider og bytte ut spørsmålet «Er dette spillet verdt tiden min?» med «Hva kan denne spillopplevelsen fortelle oss om vår samtid?»

Historiker Hilde Henriksen Waage mottar Fritt Ords Pris 2026 av Fritt Ords styreleder Bård Vegar Solhjell 7. mai i Operaen i Oslo

Prisvinner Hilde Henriksen Waage – De store mediene i Norge spilte på lag med makta

7. mai 2026

– I stedet for å gå inn i en diskusjon med meg, om forskningsresultater og ulike tolkninger av dem, opplevde jeg at det fra det mektigste hold i det norske samfunnet ble brukt særdeles ufine metoder for å så tvil om min kompetanse og kunnskap. De store mediene i Norge spilte på lag med makta, sa historiker og Midtøsten-ekspert Henriksen Waage i sin tale under utdelingen av Fritt Ords Pris 2026.

Hun fikk prisen for sin kritiske og modige forskning og uredde maktkritikk gjennom flere tiår.

– Vi deler ikke ut pris for å eie sannheten, men for å søke den, sa Fritt Ords styreleder Bård Vegar Solhjell i sin tale “Fra heks til helt”.

Les og se talene her.

Reisebrev fra selvgod, elitistisk og privilegert liten universitetsby – mitt halvår i Oxford

6. mai 2026

Kan man finne et mer motsetningsfylt sted å være mens verden (nok en gang) går av hengslene, enn i Oxford? Denne selvgode, elitistiske, privilegerte lille universitetsbyen en time vest for London føles som helt feil sted å være for en journalist mens statsledere roper til hverandre med raketter – og samtidig kanskje det stedet hvor man finner hodene som best kan sette hva som skjer i perspektiv.

VG-journalist Håkon Høydal skriver uformelt reisebrev fra sitt opphold som halvårig journaliststipend ved Reuters Institute for the Study of Journalism ved universitetet i Oxford.